למה תמ״א 38?

סיכוני רעידות אדמה בישראל

"רעידות אדמה התרחשו באזורנו בעבר וממשיכות להתרחש גם בהווהרעידות אדמה בעוצמה שמעל 6 בסולם ריכטר, כבר גרמו בעבר בארץ ישראל להרס רב ולאסונות רבים בנפש. הן בוודאי תתרחשנה שוב, ותהיינה חזקות לפחות כמו אלה שהתרחשו בעבר. התרחשות רעידת אדמה חזקה בישראל היא שאלה של "מתי?" ולא של "אם", וצריך להיערך לקראתה בהקדם.
היערכות פירושה בראש ובראשונה, לדאוג לכך שהבניינים שאנו חיים בהם, יעמדו בתנודות הקרקע הצפויות. היערכות פירושה להכין שיטות ואמצעים כדי להתמודד עם תוצאותיה של רעידת אדמה חזקה. ללא היערכות מתאימה יש לצפות לאפשרות שרעידת אדמה חזקה תגרום לאסון לאומי… שאינו מחויב המציאות. אפשר וצריך להיערך לשעת מבחן, ויפה שעה אחת קודם.

התפלגות קצב התרחשותן של רעידות האדמה לאורך השבר הסורי – אפריקאי מראה שרעידות אדמה בעוצמה 6 ומעלה מתרחשות… בממוצע פעם אחת בכ- 80 שנים. על בסיס מידע זה, ובידיעה שרעידת האדמה האחרונה בעוצמה 6.2 בסולם ריכטר התרחשה ביולי 1927… קיים סיכוי גבוה מאוד שבתוך 50 שנה תתרחש שוב רעידת אדמה חזקה במקום כלשהו בין דרום הלבנון לדרום ים המלח".

מתוך אתר המרכז למיפוי ישראל, דר' אבי שפירא

אז מה זה תמ"א 38?

לאור הסיכון הריאלי של בניינים רבים בישראל שנבנו לפני 1980  לקרוס על דייריהם בשעת רעידת אדמה, ומאחר שהמדינה איננה יכולה לממן את חיזוקם של בניינים רבים אלה, החליטה ממשלת ישראל בשנת 2005 על "תמ"א 38" – תוכנית שתכליתה לעודד בעלי דירות בבניינים משותפים, לחזק את עמידות בתיהם מפני רעידות אדמה. לשם כך, מעודדת המדינה את דיירי הבניינים לחזק  בניינים

באמצעות זכויות לבניית קומה נוספת על גג בניין המגורים המשותף, שיוענקו אך ורק אם הבניין יחוזק כחוק.

תמ"א 38 – מדוע זה כדאי לדיירים?

קבלנים, יזמים וחברות בנייה מתמחים כיום בביצוע עבודות החיזוק והשיפוץ של בניינים, בתמורה לזכויות הבנייה על הגג. זה כדאי להם, כי הם מרוויחים ממכירת הדירות החדשות הנבנות על הגג, בניכוי הוצאות הבנייה והמימון הגדולות מאוד של פרויקט תמ"א 38 (ההוצאות גדולות פי עשרת מונים מפרויקט שיפוץ אסתטי בלבד). מדוע זה כדאי לדיירים?

  1. "ונשמרתם לנפשותיכם" – מעל לכל, כי חיזוק הבניין יכול להציל את חייכם. רעידות אדמה אינן מודיעות על בואן. הן פשוט שם יום אחד, ואז זה כבר מאוחר מידי….
  2. כי ערכה של כל דירה בבניין עולה דרמטית – ההערכה היא, כי ערכה של דירה בבניין לאחר השלמת פרוייקט תמ"א 38 יעלה בממוצע בכ-  – 35%-30%. לדוגמה, ערכה של דירה בשווי של 1,500,000 ₪ לפני תחילת עבודות השיפוץ והחיזוק, יעלה לכדי שווי של 2,000,000 ₪. וכל זה קורה, בלי שהשקעתם ולו שקל אחד במהלך. (יזמים רציניים ידרשו לעיתים מכל דייר דמי רצינות בגובה כמה מאות שקלים).
  3. כי איכות חיי הדיירים עולה לאין-שיעור – במסגרת הפרויקט מטופלים גם השטחים הציבוריים בבניין – ניתן להוסיף מעלית וחניות, לתכנן מחדש את קומת העמודים (או בשמה המקצועי "הקומה המפולשת"), להוסיף מחסנים, לתכנן את ביתן הזבל, לשפר נגישות, לחדש את חדר המדרגות, האינטרקום ותיבות דואר, לייפות את מעטפת הבניין פי עשרת מונים, להקים גינת נוי יפיפייה וחסכונית בתחזוקה ועוד.
  4. כי תחסכו הרבה מאוד כאב ראש ומפח נפש – אנחנו מאמינים במקצועיות. פרויקט תמ"א 38 דורש מקצועיות מיוחדת בתחומים רבים. כדאי לתת למקצוען לנהל את הפרויקט ולהובילו בבטחה ובמהירות לסיומו, כך שכל המעורבים ייצאו מרוצים ב-win-win.

תאכל'ס, מה עושים?

אם הבניין שלכם נבנה לפני 1980 והחלטתם שאתם מעוניינים בחיזוק ושיפוץ הבניין לפי הוראות תמ"א 38, כדאי לפעול במתכונת הבאה:

ראשית – לכנס אסיפת דיירים על מנת לגבש הסכמה משותפת לבחינת הפרויקט

שנית, להרים טלפון אלינו, מכאן נוכל להמשיך להנחותכם:

 

נתניה בני ברמן 3 • כפר שמריהו החורש 54 • טל: 09-8652239 

מייל:  Inbar_e@netvision.net.il

פקס: 050-8970622  •  נייד: 054-2370929